NAJBOHATŠÍM IZRAELČANOM JE ROMAN ABRAMOVIČ

NAJBOHATŠÍM IZRAELČANOM JE ROMAN ABRAMOVIČ

Ruský biznisman Roman Abramovič, majiteľ futbalového klubu Chelsea Londýn, sa stal občanom Izraela. Udialo sa tak iba mesiac po tom, ako Británia odložila obnovenie jeho britských víz na pozadí vyostreného diplomatického napätia medzi Londýnom a Moskvou.

Abramovič, ktorý má židovský pôvod, si mohol uplatniť svoje právo na získanie izraelského občianstva na základe tzv. návratového zákona židovského štátu. Predmetná legislatíva stanovuje, že židia z celého sveta sa môžu stať občanmi Izraela. 

Abramovič (51), s odhadovaným majetkom 11,5 miliardy dolárov, získal izraelské občianstvo po prílete svojím súkromným lietadlom na Letisko Bena Guriona v Tel Avive. Zrejme netušil, že ako Ole Chadaš, teda nový prisťahovalec má nárok na jeden let do Izraela zdarma. Zároveň sa tak stal najbohatším obyvateľom židovského štátu. Abramovič vlastní v Tel Avive sídlo za 23 miliónov dolárov. 

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že oligarcha požiadal o občianstvo na veľvyslanectve Izraela v Moskve. Jeho žiadosť schválili po tom, ako Abramovič preukázal svoj židovský pôvod. Abramovičove investorské víza v Británii vypršali pred niekoľkými týždňami.

Londýn zaujal tvrdší postoj k ruským oligarchom po kauze Skripaľ v marci. Britská vláda z nej obvinila Rusko, ktoré to však odmieta. Prípad ochromil vzťahy medzi Moskvou a Západom. Držitelia izraelského pasu môžu prísť na krátky pobyt do Británie aj bez víz. Noví izraelskí občania sú oslobodení od platenia daní zo zahraničného príjmu na desať rokov.

Abramovič, jeden z najbohatších ľudí Ruska, kúpil klub Chelsea Londýn v roku 2003. Je bývalým obchodným partnerom zosnulého ruského magnáta Borisa Berezovského, ktorý bol blízky bývalému prezidentovi Ruskej federácie Borisovi Jeľcinovi. Abramovič slúžil v rokoch 2000-2008 ako gubernátor Čukotky.

msz