NA SLOVENSKU PRIBUDLI ĎALŠIE KAMENE STOLPERSTEIN

NA SLOVENSKU PRIBUDLI ĎALŠIE KAMENE STOLPERSTEIN

V poradí už pätnásty a šestnásty kameň Stolperstein uložili minulú sobotu do dlažby v uliciach Banskej Bystrice. Kamene sa ukladajú ako nenápadná spomienka pred domami obetí nacistov z druhej svetovej vojny. Ako uviedol Andrej Čierny z občianskeho združenia (OZ) Antikomplex.sk, kamene uložili na pamiatku dvoch banskobystrických osobností. 

Pred domom na Hornej ulici 51 bol uložený kameň na pamiatku Viliama Salnera, oceneného účastníka SNP, za účasti jeho synovca Petra Salnera, etnológa SAV a bývalého predsedu židovskej obce v Bratislave. Pred vilou na Hornej ulici 55 bol zase uložený kameň architektovi Alexandrovi Skuteckému, synovi maliara Dominika Skuteckého. Vila, kde maliar žil a v ktorej je dnes Stredoslovenská galéria s expozíciou jeho diel, bola pri tom pre návštevníkov podujatia po celý čas sprístupnená.

Dalšie pribudli v nedeľu 24. 9. 2017 v Bratislave na ul. Boženy Němcove 2, Pamätný kameň pre Ivana Markoviča, významného štátnika prvej ČSR, ktorý zakladal prvú ČSR, bol podpredsedom parlamentu, niekoľkonásobným ministrom a organizátorom československých légií, zahynul v roku 1944 v Buchenwalde.

Na Grösslingovej ulici 55 kamene pre rodinu Rübnerovcov, deportovanú a zavraždenú v Osvienčime. Ich syn Tuvia Rübner vďaka úteku prežil holokaust a neskôr sa v Izraeli stal medzinárodne uznávaným básnikom, prekladateľom a literárnym vedcom. Na Hlavnom námestí pribudil kamene pre manželov Neumannovcov, ktorí boli zavraždení v koncentračných táboroch Osvienčím a Ravensbrück.

Kamene Stolpersteine sa ukladajú ako pre významné postavy, tak aj pre bežných obyvateľov mesta. Autorom projektu je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Gunter Demnig, ktorý sám kamene osádza pred domami, kde obete nacizmu žili. Po celej Európe bolo takto umiestnených doteraz 65.000 kameňov v 22 krajinách, čo robí tento projekt najväčším pamätníkom na svete. 

Projekt Stolpersteine od roku 2012 na Slovensko prináša a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Doteraz bolo v 15 slovenských mestách a obciach uložených 90 kameňov, z toho v Banskej Bystrici 14 kameňov na siedmich adresách. 

msz

NA SLOVENSKU PRIBUDLI ĎALŠIE KAMENE STOLPERSTEIN