NA SLOVENSKO PRICHÁDZA IZRAELSKÝ VIRTUÓZ

NA SLOVENSKO PRICHÁDZA IZRAELSKÝ VIRTUÓZ

Na Slovensko pricestuje fenomenálny izraelský huslista Vadim Gluzman a povedie majstrovské lekcie pre študentov hudby a taktiež odohrá sólový recitál.

Vadim Gluzman je izraelský huslista s ukrajinskými koreňmi, ktorý je častokrát prirovnávaný k legendárnemu Davidovi Oistrachovi. Narodil sa v roku 1973 v bývalom Sovietskom zväze v rodine hudobníkov. Väčšinu detstva strávil v lotyšskej Rige, kde sa od siedmich rokov venoval intenzívne hre na husliach.

Od roku 1990, po presťahovaní sa do Izraela, získal popredných lektorov a mentorov, medzi ktorých patrili aj uznávané osobnosti Yair Kless a Isaac Stern. Už v roku 1994 získal prestížne ocenenie Henryk Szeryng Foundation Career Award. Svoje štúdium pokračoval v New Yorku, kde absolvoval prestížnu hudobnú Juilliard School.

Vadim Gluzman má za sebou spoluprácu s najvýznamnejšími orchestrami na svete, ako napr.: Berlin Philharmonic, Boston Symphony, Chicago Symphony, Cleveland Orchestra, Israel Philharmonic, Leipzig Gewandhaus, London Symphony, Orchestre de Paris, Philadelphia Orchestra a Royal Concertgebou.

Popri koncertovaní po celom svete tento hudobník v súčasnosti pôsobí na slávnom konzervatóriu Peabody Conservatory v americkom Baltimore a vyučuje aj v prestížnej vzdelávacej inštitúcií Keshet Eilon International Music Center v Izraeli. Vadim Gluzman hrá na nástroji „Ex-Leopold Auer“, ktorý vyrobili v dielni legendárneho A. Stradivariho v roku 1690. Tieto husle nevyčísliteľnej hodnoty prinesie so sebou aj do Bratislavy.

12. decembra 16:00 prednesie Vadim Gluzman sólový recitál v priestoroch Veľkého evanjelického kostola na Panenskej ulici v Bratislave.

Na koncerte, počas ktorého zaznejú diela svetovej literatúry pre husle a klavír, bude svetovú jednotku sprevádzať vynikajúci klavirista Evgeny Sinaiski. 

Vstupenky na koncert je možné získať za dotovanú sumu 5 eur prostredníctvom siete Ticketportal.  

msz