Mosty opäť spájali

Mosty opäť spájali

Mosty – Gesharim, kultové podujatie, ktoré spája stredoeurópsky kultúrny priestor už viac ako dve desaťročia. Stretávajú sa na ňom poprední poľskí, slovenskí, českí a maďarskí umelci ako pódioví partneri v neopakovateľnom hudobnom projekte. Tento rok sa na „Mostoch“ predstavila Slovenka Sisa Fehér, český spevák Dan Bárta s kapelou Illustratosphere, Poliak Piotr Wyleżoł či Maďar Kornel Fekete-Kovacs. Ústredný zväz židovských náboženských obcí na ňom zastupoval jeho predseda Richard Duda. Jeho príhovor vám prinášame v plnom znení.

Celý šíri svet je jeden úzky most. A na svete to najdôležitejšie je - nikdy nemať strach! Túto silnú myšlienku nesie text známej hebrejskej piesne – Kol ha olam kulo v podaní nezabudnuteľnej Offry Hazy.  Strach je pocit, ktorý zahmlieva myseľ a robí z ľudí otrokov. Hovorí sa, že človek buď nenávidí, alebo sa bojí toho, čo nepozná. Niekedy sa tieto dve emócie ani nedajú odlíšiť.  V kontexte aktuálnej situácie v našej spoločnosti si dovolím poznamenať, že spoznanie neznámeho nestačí na odstránenie pocitu strachu či nedôvery  - vedome sa musíme kriticky rozhodnúť, či sú naše obavy opodstatnené.

Práve o to šlo organizátorom  podujatia Mosty – Gesharim. A vybrali si ten najvhodnejší názov – most je jediné architektonické dielo, ktoré spája, ktoré nikdy netvorí bariéry. Mosty – Gesharim pomáhajú prekonať obavy z neznámeho už tri desaťročia. Od roku 1991 sa na Liptove každý rok stretávali mladí Židia a kresťania, aby spoločne opravovali pamiatky symbolizujúce kresťanské a židovské tradície.  Spoznávali sa, rekonštruovali hmotné dedičstvo a budovali mosty – tie nehmotné. Dobrovoľníci dokázali pravdivosť Einsteinových slov, že ľudská bytosť má na výber – buď bude naplnená láskou, alebo strachom. Podujatie vrcholí koncertom protagonistov so zvučnými menami. Organizátori si možno ani naplno neuvedomujú súčasný rozmer tradície, ktorú založili. Podujatie sa stalo platformou prezentácie umelcov krajín V4. Mosty – Gesharim prinášajú presvedčivý dôkaz o tom, že stredoeurópsky priestor je rozmanitý, ale umelci z neho vytvárajú súrodý a harmonický celok. Dnes je to najdôležitejší odkaz podujatia. Preto všetkým, ktorí priložili ruku k dielu patrí naše veľké, úprimné ďakujem.

 

 

Mosty opäť spájali
Mosty opäť spájali
Mosty opäť spájali