KULTÚRNY SVET PRIŠIEL O DVOCH ŽIDOVSKÝCH SPISOVATEĽOV

KULTÚRNY SVET PRIŠIEL O DVOCH ŽIDOVSKÝCH SPISOVATEĽOV

Izraelský spisovateľ Amos Oz zomrel minulý štvrtok vo veku 79 rokov na rakovinové ochorenie. Jeho autobiografické dielo Príbeh o láske a tme (2002), ktoré sa stalo celosvetovým bestsellerom, bolo v roku 2015 adaptované pre filmové plátna za režisérskeho debutu izraelsko-americkej herečky Natalie Portmanovej.

Amos Oz, vlastným menom Amos Klausner, bol obhajcom mieru a podporoval dvojštátové riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Niektorí ho preto označovali za zradcu, čo však on sám považoval za "vyznamenanie".

Oz bol laureátom mnohých ocenení vrátane Izraelskej ceny - najvyššieho občianskeho vyznamenania v židovskom štáte - či nemeckej Goetheho ceny. Spisovateľ bol tiež častým kandidátom na Nobelovu cenu za literatúru. Medzi jeho ďalšie diela patria Môj Michael (1968), Až do smrti (1971), Čierna skrinka (1987), Poznať ženu (1989), Fima (1991), Panter v suteréne (1995), Ako vyliečiť fanatika (2006) či Scény z vidieckeho života (2009).

Deň pred Silvestrom vo veku 92 rokov zomrel nemecký spisovateľ židovského pôvodu Edgar Hilsenrath. Hilsenrath sa narodil v roku 1926 v saskom Lipsku a keď mal 12 rokov, spolu s matkou a ďalším súrodencom utiekol pred nacistickou perzekúciou do mesta Siret, ktoré sa nachádza v rumunskom regióne Bukovina. Neskôr ho deportovali do židovského geta v ukrajinskom meste Černovice.

Po skončení vojny žil vo Francúzsku, Izraeli a Spojených štátoch. Začal sa venovať literatúre založenej prevažne na svojich spomienkach z vojny. Jeho najznámejšími románmi sú Noc (1964), Nacista a holič (1971) a Príbeh o poslednej myšlienke (1989), ktorý sa zaoberá genocídou Arménov.

Hilsenrath bol držiteľov mnohých ocenení vrátane Ceny Alfreda Döblina, Ceny Heinza Galinského, Ceny Hansa Ericha Nossacka, Ceny Hansa Sahla či Ceny Liona Feuchtwangera. Jeho najväčším medzinárodným bestsellerom bol román Nacista a holič, z ktorého sa predali milióny výtlačkov.

msz