KULTÚRNE A SPOLOČENSKÉ AKCIE V NAJBLIŽŠÍCH DŇOCH

KULTÚRNE A SPOLOČENSKÉ AKCIE V NAJBLIŽŠÍCH DŇOCH

Poľský inštitút pozýva na prednášku Holokaust a Spravodliví v popkultúre

Čo má spoločné komiksová popkultúra a holokaust? To sa dozviete na prednáške, ktorá sa bude konať v nových priestoroch čitárne a knižnice Poľského inštitútu. Téma holokaustu a záchrany Židov počas druhej svetovej vojny v historickom komikse patrí k originálnym počinom, ktorý sa snaží priblížiť Spravodlivých širokej verejnosti, od najmenších čitateľov vo veku od 7 rokov až po dospelých.

Prvé komiksy vznikli len niekoľko rokov po vojne a záujem o ne vzrástol natoľko, že dnes vychádzajú v rôznych jazykoch a dostupné sú prakticky všade (na internete alebo v bratislavských predajniach na Heydukovej a Mariánskej ulici). Ich financovanie je zabezpečované z grantov a zo štátnych zdrojov, často sú vydávané pod záštitou múzeí a nájdeme medzi nimi nielen tie edukačné, ale aj komiksy pre dospelých, autobiografické, spomienkové a fabulárne.

Poľský inštitút sa rozhodol podporiť a predstaviť diela niekoľkých známych autorov, ku ktorým patria Joe Kubert, Reinhard Kleinst, Rafael Medoff a tvorbu začínajúcich ako Miriam Katin či Martina Lemelmana. Dňa 12. 4. v priestoroch Poľského inštitútu na Nám. SNP v Bratislave o 17.30 budete mať možnosť zoznámiť sa s dielami venovanými Spravodlivým v rôznych umeleckých žánroch, ako je komiks, street art či populárna hudba, aj vy.

.........................................

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM – MÚZEUM ŽIDOVSKEJ KULTÚRY SRDEČNE POZÝVA NA SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE VÝSTAVY PRI PRÍLEŽITOSTI 70. VÝROČIA VZNIKU ŠTÁTU IZRAEL, KTORÉ SA USKUTOČNÍ POD ZÁŠTITOU J.E. VEĽVYSLANCA ŠTÁTU IZRAEL NA SLOVENSKU ZVI AVINERA VAPNIHO 

OFRA AMIT

Cesta do sveta ilustrovaných kníh

Vernisáž výstavy sa uskutoční na Židovskej ulici č. 17 v Bratislave 16.apríla 2018 o 16:00 hod.

......................................

YURI DOJČ - LAST FOLIO/POSLEDNÝ PORTRÉT

Lučenec, 4.mája 2018
 
Svetoznámy kanadský fotograf Yuri Dojč, rodák zo Slovenska, prichádza do jednej z najkrajších synagóg krajiny, do Lučenca, so svojim dojímavým projektom Last Folio/Posledný portrét. Jeho uchvacujúce fotografie mapujú pozostatky židovskej kultúry u nás, komunity. Kultúry a životov, ktoré mali byť vymazané z tohto sveta.
 
Projekt Last Folio doslova obletel celý svet - od ďalekého Východu až po Severnú či Južnú Ameriku a všade si získal množstvo obdivovateľov. Samotným fotografiám kníh, ktoré už nemajú majiteľa, zničených cintorínov či synagóg Yuri Dojč vkladá osud "preživších", tých, ktorý nám zanechávajú hlboký morálny odkaz pre budúcnosť.
 
Výstavný projekt doplňuje i film Posledný portrét s dojímavými osudmi ľudí, čo v tichosti prežili najväčšie utrpenie života a našli silu o ňom hovoriť. Výstava Last Folio má tentokrát na Slovensku dve časti: prvá vernisáž sa uskutoční dňa 3.mája 2018 o 18,00 hod. v priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave spolu s diskusiou za účasti Erharda Stackla, bývalého šéfredaktora Der Standard (Viedeň) a Martina Bútoru, bývalého veľvyslanca SR v USA a poradcu prezidenta A. Kisku. (trvanie výstavy do 1.júna 2018).
 
Druhá vernisáž sa uskutoční v novorekonštruovanej synagóge v Lučenci dňa 4.mája 2018 o 17,00 hod. Samotná výstava potrvá do 26.júna 2018. Výstavu organizuje združenie LUKUS v spolupráci s Mestom Lučenec. Výstava i samotný film je mimoriadne vhodným edukatívnym prvkom aj pre vzdelávacie inštitúcie.
 
Yuri Dojč - narodený v Humennom, no v 1968 ho politická situácia zmenila na emigranta a jeho životné cesty ho zaviedli do kanady, kde sa začal venovať profesionálne fotografii. Okrem žiadaných komerčných fotografií sa preslávil aj svojimi tematickými projektmi - portrétov veteránov druhej svetovej vojny, pozostatkov holokaustu, genocídy v Rwande. Spolu s producentkou Katyou Krausovou priniesli na Slovensko aj film Last Folio, ktorý mal premiéru v 2016 v Toronte.
 
Obe výstavy podporili: Rakúske kultúrne fórum, Kancelária veľvyslanectva Kanady, Kanadská rada pre umenie.
 
msz

 

KULTÚRNE A SPOLOČENSKÉ AKCIE V NAJBLIŽŠÍCH DŇOCH
PrílohaVeľkosť
PDF icon pozvanka_ofra_amit.pdf273.92 KB