KAŽDÝ NEMEC AJ PRISŤAHOVALEC BY MAL VIDIEŤ KONCENTRÁK

KAŽDÝ NEMEC AJ PRISŤAHOVALEC BY MAL VIDIEŤ KONCENTRÁK

Predseda nemeckej židovskej komunity privítal návrh berlínskej političky Sawsan Chebliovej, aby sa na každého, kto žije v Nemecku, vrátane migrantov vzťahovala povinnosť navštíviť aspoň raz jeden z bývalých nacistických koncentračných táborov.

Predstaviteľka samosprávy nemeckej metropoly, ktorá je moslimského vierovyznania, sa vyslovila za takéto opatrenie v súvislosti s obavami z prejavov antisemitizmu medzi migrantmi pochádzajúcimi z väčšinovo moslimských krajín. Chebliová pre nedeľník Bild am Sonntag povedala, že návštevy bývalých koncentračných táborov by sa mali stať súčasťou tzv. integračných kurzov pre migrantov.

Josef Schuster, predseda Ústrednej rady Židov v Nemecku, sa vyjadril pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk, že tento nápad je "v zásade dobrý", otázne sú však jeho podrobnosti. Jednoduché prikázanie návštev bývalých táborov by totiž podľa neho nefungovalo, považuje však za "absolútne dôležité" organizovať dobre pripravené exkurzie pre starších školákov, ako aj pre žiadateľov o azyl.

Podobná iniciatíva mala vzniknúť aj na Slovensku. Návštevy našich stredoškolákov chcel presadiť bývalý minster školstva Plavčan. Bohužiaľ zostalo len pri smelých plánoch. 

msz