JOURNAL OF POLITICS: ŠTÚDIA O BÚRANÍ DOMOV TERORISTOV

JOURNAL OF POLITICS: ŠTÚDIA O BÚRANÍ DOMOV TERORISTOV

Izraelská taktika zničiť domy teroristov je vo verejnom diskurze vnímaná ako veľmi kontroverzná. Mnohí ju označujú za zbytočný akt pomsty, ktorá k ničomu nevedie.  Nová vedecká štúdia však teraz prináša záver,  že búranie domov teroristov naozaj má odstrašujúci účinok a vedie k tomu, že klesá počet teroristických útokov. 

Štúdia bude publikovaná v januárovom vydaní renomovaného magazínu Journal of Politics.  Vypracovali ju spoločne vedci z Northwest University v USA a  Hebrejskej Univerizity v Jeruzaleme.

Výskumníci sa zamerali na domy, ktoré boli zbúrané na povel vlády v období od  2000 do 2005. Zistili, že ničenie domov ako forma trestu v tomto období viedlo k poklesu samovražedných atentátov v nasledujúcom mesiaci. Takzvané "preventívne" búrania domov však mali opačný efekt. 

Izraelský premiér Netanjahu v novembri znova zaviedol kontroverznú prax ničenia domov rodín teroristov. Príbytok rodiny  Abdelrahmana al-Shaludiho, ktorý v októbri vedome vpálil autom do zastávky plnej ľudí v Jeruzaleme, bol strhnutý ako prvý. Odvtedy nechala vláda zničiť niekoľko ďalších budov, v ktorých bývali rodiny teroristov. Patrili k nim aj domy troch mužov, ktorí  zavraždili 4 modliacich sa a jedného policajta v jeruzalemskej synagóge  Har Nof.

Je zvykom, že rôzne teroristické skupiny platia rodinám atentátnikov veľkorysé "odškodné" a  dokonca mesačné "výplaty". Ničenie domov podľa izraelskej vlády prispieva k tomu, aby rodinní príslušníci teroristov po ich útokoch nemohli žiť bezstarostne a v bohatstve.

(Koll)