JERUZALEMSKÁ SNEHOVÁ KALAMITA POTRVÁ AJ CEZ VÍKEND

JERUZALEMSKÁ SNEHOVÁ KALAMITA POTRVÁ AJ CEZ VÍKEND

Už celé dni v Jeruzaleme sneží. Na hore Hermon na severe krajiny napadlo viac ako meter snehu. Kalamita výrazne ovplyvňuje bežný aj náboženský život v krajine. Tá však nebojuje len s enormnými množstvami snehu, ale aj so záplavami. Na niektorých miestach zlyháva doprava, ulice sú neprejazdné, školy zavreté. 

Zaujímavé je, ako výnimočná poveternostná situácia dočasne mení náboženský život v krajine. Jeruzalemskí rabíni vyzývajú ľudí, aby nevychádzali z domov a to ani v prípade, že plánujú zájsť do synagógy. Obávajú sa, že by si - najmä starší ľudia - mohli pri páde na klzkom snehu ublížiť. Vrchní rabíni Jeruzalema  Aryeh Stern a  Shlomo Amar vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôrazňujú, že vynechanie bohoslužby je v tejto situácii oprávnené. Ženám, ktorým sa práve skončila menštruácia a mali by absolvovať rituálny kúpeľ mikve zasa radia, aby návštevu očistného kúpeľa presunuli až na čas, keď sa situácia zlepší.

Situácia je taká kritická, že palestínska autonónma oblasť požiadala Izrael o pomoc. Ten do oblastí pásma Gazy a západného brehu Jordána, kde bol pre kalamitu vyhlásený výnimočný stav, okamžite poslal svoje jednotky a tie pomáhajú obyvateľom zvládnuť nápory snehu. Ako informuje portál Israel Today, skupina izraelských vojakov napríklad pomohla palestínskemu taxikárovi vyslobodiť auto zo zamrznutého snehu.  Izraelskí vojaci spoločne s Palestínčanmi odhrabávajú cesty, na zábere vidno spoločné práce pri odpratávaní ulice v smere na Ramalláh. Aj o pomoc pri tejto akcii požiadali Izrael palestínske úrady. Intenzívna spolupráca oboch strán zrejme potrvá až kým sa kalamitná situácia neupokojí. 

(koll)