JERUZALEM BUDE UDEĽOVAŤ CENU NA POČESŤ EYALA, GILADA A NAFTALIHO

JERUZALEM BUDE UDEĽOVAŤ CENU NA POČESŤ EYALA, GILADA A NAFTALIHO

 Mesto Jeruzalem oznámilo vznik "Jeruzalemskej ceny jednoty". Bude sa odovzdávať na počesť troch židovských teenagerov, ktorých v lete 2014 uniesol a zavraždil Hamas.

Finančná cena do výšky  100 000 Šekelov  (okolo  21 000 Eur), ktorá vzišla zo spoločnej iniciatívy rodín zavraždených chlapcov a jeruzalemskej organizácie Gesher,  sa bude udeľovať v troch rôznych kategóriách:  jednotlivci alebo organizácie, sociálne iniciatívy a Izraela a diaspóra. Víťazov zvolí výbor, v ktorom bude okrem iných aj starosta Jeruzalema a rodičia chlapcov. Ako stojí v tlačovom vyhlásení, má ísť o spôsob "ako posilniť ducha jednotky, ktorý sa niesol Izraelom a celým svetom v dňoch po únose chlapcov."

“Zatiaľ čo zápasili s nezodpovedanou otázkou o osude svojich synov, rodiny  Yifrach, Shaar a Frenkel boli celému svetu pozoruhodným príkladom statočnosti a ukázali nám, že jednota je hodnota, ktorá nám umožňuje prekonať aj tie najväčšie výzvy." povedal jeruzalemský starosta Nir Barkat.

Mamy obetí  Eyala Yifracha, Gilada Shaara a Naftaliho Frenkela spoločne vyystupujú aj v prezentačnom videu, ktoré vzniklo pri príležitosti uvedenia ceny. 

“Eyal celé roky hovoril o potrebe jednoty a spojenia s ostatnými." hovorí jeho mama, Iris Yifrach. “Najprimeranejším spôsobom ako vzdať hold jeho pamiatke je ctiť tieto ideály.”

 (Koll)