IZRAELSKÝ MODUL POSLAL NA ZEM PRVÚ SELFIE

IZRAELSKÝ MODUL POSLAL NA ZEM PRVÚ SELFIE

Izraelský mesačný pristávací modul Berešit (Zrod) poslal na Zem svoju prvú "selfie" snímku. Informoval jeden zo šéfov misie v kontrolnom centre v izraelskom meste Jehud. Snímka vznikla počas letu modulu k Mesiacu a zachytáva ho na pozadí so Zemou.

Mesačný pristávací modul vyštartoval 22. februára z floridského Mysu Canaveral na palube nosnej rakety Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX.

Ak modul úspešne splní svoju misiu, Izrael sa stane iba štvrtou krajinou, ktorej sonda mäkko pristála na Mesiaci - po Spojených štátoch, bývalom Sovietskom zväze a Číne. Projekt je výsledkom spolupráce neziskovej organizácie SpaceIL a štátnej spoločnosti Israel Aerospace Industries (IAI).

Misia modulu má trvať sedem týždňov s jeho pristátím na Mesiaci naplánovaným na 11. apríla.

Cieľom misie je už samotné pristátie modulu na Mesiaci. Modul však prepravuje aj vedecký prístroj na meranie magnetického poľa Mesiaca. Na palube sa nachádza aj časová kapsula so zdigitalizovaným obsahom Biblie, detské kresby, nahrávka izraelských piesní, spomienky jedného človeka preživšieho holokaust a izraelskú zástavu.

msz