IZRAELČANIA SA CHYSTAJÚ NA MARCOVÉ VOĽBY

IZRAELČANIA SA CHYSTAJÚ NA MARCOVÉ VOĽBY

Volebný  boj v Izraeli je v plnom prúde. Premiér  Benjamin Netanjahu bol v lete 2014 počas vojenského konfliktu v krajine  veľmi obľúbený, najnovšie prieskumy verejnej mienky po oznámení predčasných volieb však ukazujú, že došlo k výraznej zmene. Podľa ankety denníka The Jerusalem Post si až 60 percent Izraelčanov v marci neželá Netanjahuovo znovuzvolenie.  

Len 34 percent stojí aj naďalej za Netanjahuom, šesť percent opýtaných nemalo  na problematiku názor.  

V tesnom zápolení medzi  Netanjahuom a bývalým ministrom sociálnych vecí,   Moshe Kahlonom,  uprednostňuje  46 percent opýtaných Kahlona.  36 percent by bolo za Netanjahua a 18 percentám je to ľahostajné. Keby sa rozhodovalo medzi  Netanjahuom a bývalým ministrom vnútra  Gideonom Sa'arom, 43 percent opýtaných by hlasovalo za  Sa'ara a len  38 percent za súčasného premiéra.

Členovia  Netanjahuovej strany Likud  pripustili, že  Sa'ar zvažuje návrat na politickú scénu. A to len tri mesiace potom, ako oznámil, že si chce od politiky na dlhší čas oddýchnuť. Anonymné zdroje uvádzajú, že ho láka predstava súperiť  s Netanjahuom. Samotný Sa'ar sa odmietol vyjadriť. 

Opozičný líder Isaac Herzog z ľavicovej Robotníckej strany má podľa ankety zhruba rovnakú obľúbenosť, ako Netanjahu.  Herzog by dostal  44 percent hlasov, Netanjahu 45 percent. Anketa však ukázala, že  Netanjahu je obľúbenejší ako jeho doterajší koaliční partneri: minister obchodu Naftali Bennett, minister financií Yair Lapid a minister zahraničia  Avigdor Liberman.

Predpokladá sa, že pri marcových voľbách bude vyššia účasť arabských voličov, než v predošlých rokoch.  Asi pätina izraelských štátnych príslušníkov sú Arabi. Pokiaľ ide o to, kto bude viesť spoločnú arabskú stranu, je podľa prieskumov najobľúbenejším politikom anti-izraelský poslanec Knessetu, Ahmed Tibi. Novinám Jerusalem Post povedal: „Ak je to to, čo si arabské obyvateľstvo želá, tak to urobíme.“ Tibi predpovedá, že ak by na spoločnej kandidátke do volieb naozaj mala nastúpiť skupina arabských strán, mohlo by to volebnú účasť zvdihnúť až na  65 percent. Arabská poslankyňa  Hanin Soabi  predpovedá volebnú účasť dokonca až na  80 percent: „Nie sme len politická opozícia, sme aj ideologická. Sme proti myšlienke židovského štátu. Nikdy s ňou nebudeme súhlasiť. Pre politický boj sa mjusíme zomknúť, to posilní našu politickú váhu."