Izrael plánuje postaviť prvé laboratórium na výrobu vakcín proti COVID-19

  Izrael plánuje postaviť prvé laboratórium na výrobu vakcín proti COVID-19

Mestečko Yeruham v južnom Izraeli má v pláne otvoriť prvé zariadenie na výrobu vakcín v spolupráci s izraelským Inštitútom pre biologický výskum (IIBR) a ďalšou medzinárodnou farmaceutickou spoločnosťou.

Táto správa prišla hneď po prekvapujúcom oznámení izraelského ministra  obrany Naftali Bennetta. Povedal:  „IBRR dosiahla zásadný pokrok vo vývoji protilátky, ktorá napadá vírus spôsobujúci COVID-19 a neutralizuje ho. Tým sa končí vývojová fáza pasívnej vakcíny proti vírusu.“

Nové moderné laboratórium sa postaví „vo veľmi blízkej budúcnosti“ ešte skôr, ako IIBR dokončí úplný vývoj a schvaľovací proces vakcíny, ktorý by mal byť ukončený začiatkom roku 2021.

Na začiatku koronavírusovej krízy dostal inštitút zadanie vyvíjať vakcínu proti vírusu. Minulý mesiac sa začali testy jej prototypu na hlodavcoch.

V súčasnosti prebiehajú rokovania s dvoma najväčšími farmaceutickými spoločnosťami, jednou z Indie a druhou zo Spojených štátov amerických. Zároveň sa inštitút v nadchádzajúcich dňoch obráti na Fond Billa a Melinda Gatesovcov, ktorého cieľom je podporovať laboratóriá na celom svete a tým pomôcť nájsť účinnú vakcínu proti COVID-19.