Iránski politici sú na pokraji infarktu

Iránski politici sú na pokraji infarktu

 

Stále sa ešte môžu časom presadiť v spolupráci s USA, povedal.

 Izrael a Spojené arabské emiráty (SAE) sa dohodli na normalizácii vzťahov.

Vo štvrtok to oznámil americký prezident Donald Trump.

Je to po prvý raz, čo Izrael nadviazal diplomatické vzťahy s krajinou Perzského zálivu, a po tretí raz, čo tak spravil s arabskou krajinou.

Dosiaľ udržiaval diplomatické vzťahy len s Egyptom a Jordánskom, informuje spravodajský portál BBC.

Trump, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a korunný princ emirátu Abú Zabí šejk Muhammad bin Zájid al-Nahján v spoločnom vyhlásení vyjadrili nádej, že tento "historický prelom posunie vpred mier na Blízkom východe".

Výsledkom spomínanej dohody je zastavenie plánov Izraela anektovať veľké časti okupovaného Západného brehu Jordánu.

V nasledujúcich týždňoch sa stretnú delegácie z Izraela a SAE, aby podpísali bilaterálne dohody týkajúce sa investícií, cestovného ruchu, priamych letov, bezpečnosti, telekomunikácií, technológií, energetiky, zdravotnej starostlivosti, kultúry, životného prostredia a zriadenia veľvyslanectiev.

Krajiny sa tiež podľa vyhlásenia lídrov pridajú k USA pri spustení "strategickej agendy pre Blízky východ".

Politici uviedli, že majú "podobný výhľad, pokiaľ ide o hrozby a príležitosti v regióne, ako aj spoločný záväzok podporovať stabilitu prostredníctvom diplomatického zapojenia, zvýšenej hospodárskej integrácie a užšej bezpečnosti".

Hoci Izrael nemal diplomatické vzťahy s krajinami Perzského zálivu, spoločné obavy o vplyv Iránu v regióne viedli k neoficiálnym kontaktom medzi nimi, uvádza BBC.

 
 

 

Ide o ďalší krok k realizácii Trumpovho veľkého mierového plánu pre región a tiež krok v procese zbližovania Izraela a sunnitských arabských štátov, ktorý motivuje najmä spoločná snaha obmedziť mocenské ambície Iránu, píše server echo24.cz.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na twitteri napísal, že dnešok je "pre Izrael historický deň".

Podľa Dubaja sa Izrael vzdá niektorých nárokov na palestínskych územiach. Podľa izraelského premiéra Netanjahua sú však izraelské plány na anexiu Západného brehu iba pozastavené, nie celkom zmetené zo stola.

 

Podľa ministra zahraničia Mikea Pompea ide o "obrovský krok" vpred a "historický deň".

Nadviazanie stykov je podľa agentúr vzácnym diplomatickým víťazstvom pre Trumpa pred novembrovými prezidentskými voľbami potom, čo jeho snahy ukončiť vojnu v Afganistane zatiaľ nepriniesli žiadne plody, a úsilie o trvalý mier medzi Izraelom a Palestínčanmi nijako nepokročilo.

Izrael a SAE patria medzi Trumpovych najbližších zahraničných spojencov.

V Izraeli toto oznámenie prichádza po rokoch chválenia premiéra Netanjahua, že sa jeho vláda teší bližším vzťahom s arabskými krajinami, ako sa verejne priznáva.

Netanjahu usiloval o stavbu osád na pôde, o ktorú stáli Palestínčanmi, a uvítal Trumpov návrh, ktorý mu umožní anketovať značné časti okupovaného Západného brehu, zatiaľ čo povolí Palestínčanom obmedzenú autonómiu v iných oblastiach.

 

V prípade SAE nadviazanie diplomatických vzťahov s Izraelom posilní medzinárodnú snahu pôsobiť ako lúč tolerancie na Blízkom východe, hoci krajinu vedú autokratickí vodcovia.

A pokiaľ ide o Palestínčanov, ktorí sú vo svojom boji za nezávislosť dlhodobo závislí na arabskej podpore, ide tak o víťazstvo, ako čiastkovú prehru.

Dohoda síce zastaví izraelské plány na anexiu, ale Palestínčania opakovane vyzývali arabské štáty, aby nesúhlasili s normalizáciou vzťahov s Izraelom, pokiaľ nebude uzatvorená mierová dohoda ustanovujúca nezávislý palestínsky štát.

"Bodnutie do chrbta"

Ostré odsúdenie dohody zaznelo z Iránu. Pološtátna tlačová agentúra Tasnim, ktorá je napojená na elitné iránske Revolučné gardy, označila dohodu za "hanebnú".

 

Pre Irán je dohoda značnou ranou, pretože posilňuje regionálnu opozíciu proti Teheránu, ktorý SAE, Izrael a USA vnímajú ako najväčšiu hrozbu pre konfliktami sužovanú oblasť.

Irán a Izrael sú dávnymi nepriateľmi; Jeruzalem predovšetkým znepokojujú iránske snahy vyvinúť jadrové zbrane, čo Teherán popiera.

Palestínske islamistické hnutie Hamas v Gaze obvinilo Spojené arabské emiráty, že zavedením plných diplomatických vzťahov s Izraelom Palestínčanov "bodli do chrbta".

"Toto oznámenie je odmenou za zločiny izraelskej okupácie," povedal hovorca Hamasu Fauzi Barhúm.

Hamas sa usiluje o zničenie Izraela a od roku 2007, keď prevzal kontrolu nad pásmom Gazy, viedol proti Izraelu tri ozbrojené konflikty.

Zdroj:Konzervtívny denník