HODINKY POPRAVENÉHO ŠPIÓNA VRÁTIA RODINE

HODINKY POPRAVENÉHO ŠPIÓNA VRÁTIA RODINE

Po vyše polstoročí od popravy izraelského špióna v Sýrii Eliho Cohena izraelská tajná služba získala jeho náramkové hodinky a vrátila ich jeho rodine. 

Hodinky, ktoré Cohen používal v Sýrii a ktoré tam po jeho poprave zostali, boli získané späť počas nedávnej špeciálnej operácie tajnej služby Mosad, uviedla kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

"Chválim bojovníkov Mosadu za rozhodnú a odvážnu operáciu, ktorej jediným cieľom bolo vrátiť do Izraela pamiatku na veľkého bojovníka, ktorý významne prispel k bezpečnosti štátu," citovala Netanjahua jeho kancelária.

Hodinky vrátil rodine popraveného špióna riaditeľ Mosadu Jossi Cohen na každoročnej spomienkovej ceremónii, ktorá sa konala pred niekoľkými týždňami. Hodinky ale ešte nejaký čas zostanú vystavené v centrále Mosadu. Rodine Eliho Cohena ich odovzdajú v septembri na Roš ha-šana.

Dcéra Eliho Cohena Sophie Ben Dorová uviedla, že hodinky sa objavili v online predaji a agent Mosadu vycestoval do Sýrie, aby ich kúpil, keď overí ich pravosť. "Je to prvá a jediná vec, ktorú máme po otcovi, odkedy bol chytený. Je to veľmi dojemné," dodala. 

Cohen prišiel do Sýrie vydávajúc sa za sýrskeho vlastenca a filantropa, ktorý sa vrátil do svojej krajiny po rokoch v exile. Spriatelil sa s najvyššími predstaviteľmi sýrskej armády, cestoval s nimi po celej krajine a zaviedli ho aj na utajené miesta. Napokon ho odhalili a v januári 1965 zatkli. Popravili ho 18. mája 1965.

Po víťazstve v šesťdňovej vojne v roku 1967 vtedajší izraelský premiér Levi Eškol uviedol, že sa tak stalo aj vďaka informáciám od Eliho Cohena a že zachránil tým množstvo životov Izraelčanov. Cohen okrem iného poskytol aj informácie, že sýrske vojenské zariadenia sa často nachádzali v tieni eukalyptových stromov, čo Izraelu pomohlo pri zameriavaní cieľov v Sýrii.

msz