GALAVEČER A CENA NA POČESŤ HENRYHO KISSINGERA

GALAVEČER A CENA NA POČESŤ HENRYHO KISSINGERA

Počas slávnostného galavečera v newyorskom hoteli Waldorf Astoria udelil Svetový židovský kongres (WJC) cenu Theodora Herzla bývalému americkému ministrovi zahraničných vecí, Henrymu Kissingerovi.

Na podujatí sa zúčastnilo 500 hostí. Prestížnu cenu strešnej organizácie svetového židovstva odovzdala 91-ročnému diplomatovi legendárna televízna moderátorka Barbara Waltersová.

Slávnostnú reč predniesol prezident WJC, Ronald S. Lauder. Konštatoval v nej, že Kissinger počas svojej funkcie ministra predviedol nezvyčajnú zmes vedomostí, brilantného myslenia a šikovnosti. 

Henry Kissinger musel ako malý židovský chlapec spolu s rodičmi utiecť pred nacistami a opustiť rodné mesto Fürth (Nemecko). 

Lauder na pôvod Kissingera vo svojom prejave poukázal a zdôraznil, že slávny diplomat sa tak stal prvým židovským ministrom zahraničia v dejinách USA.  Prezident   kongresu ocenil najmä Kissingerovu tzv. Shuttle-diplomaciu  po Jom-kipurskej vojne v roku 1973 - položila totiž základný kameň pre izraelsko-egyptskú mierovú zmluvu.   

Nakoniec predniesol reč aj samotný oslávenec. Svet podľa neho zažíva enormné otrasy, ktorých dôsledkom pre židovský národ sú znova útoky a veľké nebezpečenstvo. Kissinger však ani vo svetle týchto udalostí nepochybuje o tom, že USA budú aj naďalej obraňovať Izrael - aj ak by to mali robiť úplne sami. Izrael je ptedsa reprezentantom princípov, v ktoré Amerika verí.