FRANCÚZSKY ANTISEMITIZMUS V PRAXI

FRANCÚZSKY ANTISEMITIZMUS V PRAXI

Za požiarom, ktorý v utorok v skorých ranných hodinách zničil značnú časť kóšer supermarketu v Créteil neďaleko Paríža, bolo zrejme podpaľačstvo. Iba o niekoľko dní skôr, 3. januára 2018, sa na tejto a ďalšej obchodnej prevádzke ponúkajúcej podobný tovar objavili hákové kríže, dielo neznámych páchateľov.

K utorkovému incidentu, pri ktorom nebol nikto zranený, došlo presne tri roky po útoku na supermarket s kóšer potravinami v Paríži, kde terorista Amedy Coulibaly - len deň po útoku na redakciu satirického periodika Charlie Hebdo - zabil francúzsku policajtku a neskôr aj štyroch rukojemníkov. Policajti Coulibalyho zastrelili.

Niekdajší francúzsky premiér Manuel Valls v rozhovore, ktorý zaznel v utorok vo vysielaní jednej z tamojších rozhlasových staníc, konštatoval, že antisemitizmus sa hlboko zakorenil v spoločnosti. 

Izraelská veľvyslankyňa vo Francúzsku Aliza Bin Nounová na jednej zo sociálnych sietí odsúdila podpaľačský útok na prevádzku ako hanebnú provokáciu voči židovskej komunite, ktorá dokazuje význam pokračujúceho boja proti antisemitizmu. 

V Créteil, ktoré má 90.000 obyvateľov, žije nezanedbateľná židovská komunita, ktorú tvorí asi 23.000 ľudí. Podľa ich vedúceho predstaviteľa Alberta Elharrara je súvislosť medzi hákovými krížmi a požiarom jednoznačná.

Starosta mesta Laurent Cathala však varoval pred unáhlenými závermi. Pripomenul, že nákupné centrum, ktorého súčasťou bola predajňa, využívali aj miestni priekupníci s drogami, pričom tu konflikty medzi majiteľmi obchodov a dílermi drog neboli zriedkavosťou. V podobnom duchu sa vyjadril aj Francis Kalifat, predstaviteľ strešného orgánu združujúceho židovskéinštitúcie z celej krajiny.

msz