Francúzski Židia si pripomenuli smutné výročie

Francúzski Židia si pripomenuli smutné výročie

Niekoľko stoviek ľudí sa zúčastnilo spomienkového podujatia pri príležitosti piateho výročia vraždy štyroch židovských klientov v potravinách HyperCasher. Šlo o útok islamského radikála, ktorý chcel zomrieť mučeníckou smrťou.   

Na zhromaždení pred obchodom blízko stanice metra Porte de Vincennes vo východnej časti Paríža prítomní zapálili sviečky a zaspievali francúzsku hymnu. Zúčastnil sa na ňom aj minister vnútra Christophe Castaner.

Francis Kalifat, prezident strešnej organizácie francúzskych židovských komunít CRIF, uviedol, že francúzske židovstvo nikdy nezabudne na štyri obete teroristického činu. Kalifat zdôraznil, že vo Francúzsku zďaleka nešlo o posledný antisemitský útok. Nielen židovské komunity vo Francúzsku ale i široká verejnosť sa doteraz nespamätala zo šoku zo súdneho rozsudku, podľa ktorého vrah Sary Halimi nebude za svoj čin súdený, pretože v čase jeho spáchania jeho úsudok znižovali účinky marihuany. Páchateľ vyhodil pani Saru Halimi v roku 2017 z okna bytu na treťom poschodí. Motív jeho konania bola nenávisť voči Židom.   

Kým jej vrah nebude súdený, nemôže vo Francúzsku začať ozdravný proces a židovská komunita sa s konaním súdnych orgánov nikdy nezmieri,  uviedol Kalifat. "Toto rozhodnutie je škvrnou na tvári francúzskej spoločnosti a bráni hojeniu rán" doslova povedal.

Útok z roku 2015 na Hyper Cacher bol jednou z najtraumatizujúcejších udalostí, ktorá v posledných rokoch postihla francúzsku židovskú komunitu a vyvolala masívny odchod jej členov do Izraela. Pri útoku zahynuli štyria ľudia - Philippe Braham, Yohan Cohen, Yoav Hattab a Francois-Michel Saada.

Česť ich pamiatke!