FILM TLMOČNÍK ZÍSKAL V IZRAELI MIMORIADNU CENU

FILM TLMOČNÍK ZÍSKAL V IZRAELI MIMORIADNU CENU

Film režiséra Martina Šulíka Tlmočník získal v sobotu (29.9.) jednu z troch hlavných cien na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v izraelskej Haife. Cena Tobiasa Szpancera je udeľovaná najlepšiemu filmu v kategórii "Medzi izraelskou a židovskou identitou".
Informoval o tom riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Igor Skoček.

Film zobrazuje snahu syna pochopiť temnú minulosť svojho otca. Partnera v tomto hľadaní mu robí postava tlmočníka, ktorý cez vojnu stratil celú rodinu, čím vzniká zaujímavý, hĺbavé a tragikomické road movie odohrávajúce sa v krásnej prírode severného Slovenska.

Film bol na 34. ročníku festivalu v Haife premietaný s finančnou a logistickou podporou veľvyslanectva SR v Izraeli, ktorá umožnila aj osobnú účasť režiséra Martina Šulíka na premietaní a následnej diskusii s divákmi. Pred filmom zástupcovia haifského festivalu udelili cenu za celoživotné dielo Jiřímu Menzlovi, hlavnej postave filmu Tlmočník. Cenu prevzala manželka herca Olga Menzlová.

Premietanie filmu sa v Izraeli tešilo veľkému diváckemu záujmu a bolo vypredané niekoľko dní vopred. Film Tlmočník, ktorý vznikol v produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka, In Film Rudolfa Biermanna a Coop99 Bruna Wagnera, v koprodukcii RTVS a ČT, bol v Haife súčasťou česko-slovenského filmového večera organizovaného pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR.

Cenu v mene autorov prevzali zástupcovia Veľvyslanectva SR v Izraeli a Českého centra v Tel Avive. V kategórii najlepších cudzojazyčných filmov dráma Tlmočník na konci februára zabojuje o sošku známeho Oscara, ocenenia americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS).

msz