DIETER GRAUMANN KONČÍ

DIETER GRAUMANN KONČÍ
Keď sa bude 30. novembra  v Nemecku voliť líder tamojšej strešnej židovskej organizácie, terajší predseda zväzu, Dieter Graumann, nebude kandidovať. Výrazná osobnosť židovského života v Nemecku týmto oznámením mnohých prekvapila.

 

Graumann, ktorý bol v roku 2010 zvolený na špicu organizovaného židovstva v Nemecku a stal sa tak prvým po holokauste narodeným lídrom komunity, vysvetlil, že funkcia bola mimoriadne  zaťažujúca a aj preto odchádza.  Podľa neho pozícia lídra komunity je síce len čestný post, avšak od toho, komu patrí, vyžaduje "mimoriadnu mieru energie a času". 

Dieter Graumann bol výraznou postavou vo svojej funkcii, jeho meno poznali aj členovia majority.  V roku 2012  bol dôrazným kritikom snáh o zákonné reštrikcie obriezky  novorodencov v Nemecku. Zákon nakoniec neprešiel. V lete 2014, keď Nemecko zasiahla nová masívna vlna antisemitizmu, Graumann opakovane vyjadroval pobúrenie nad tým, že nemeckí intelektuáli, politici a médiá mlčia. V septembri zorganizoval v centre Berlína veľké pokojné protestné zhromaždenie proti antismeitizmu - účasť bola obrovská.