Davy sú odvážnejšie, ak cítia "požehnanie zhora". Krištáľová noc nech ostane mementom

Davy sú odvážnejšie, ak cítia "požehnanie zhora". Krištáľová noc nech ostane mementom

Pred 81 rokmi, v noci z 9. na 10. decembra 1938 sa udialo zverstvo, ktoré začalo dláždiť cestu k holokaustu. Pripomíname si takzvanú Krištáľovú noc, respektíve ríšsky pogrom. Bola vyvrcholením nacistami vedenej antisemitskej kampane v predvojnovom Nemecku.

Krištáľová noc nebola už „len“ o prejavy diskriminácie, spustila systematické fyzické útoky na Židov. Impulzom bol atentát sedemnásťročného Herschela Grynszpana, ktorý postrelil nemeckého diplomata v Paríži Ernsta von Ratha. Chcel sa tak pomstiť nemeckej vláde za to, že jeho rodina bola presídlená na poľské hranice.

Násilné akcie začali okolo jedenástej večer a ich cieľom sa stali synagógy, modlitebne či židovské obchody. Trvali celú noc, na niektorých miestach dokonca až do popoludnia nasledujúceho dňa. Okrem Nemecka nastal takýto pogrom aj v Rakúsku či v českom pohraničí. Rozvášnené davy poškodili, alebo úplne zničili 1200 synagóg a židovských modlitební a približne 7500 obchodov. Oficiálne údaje hovoria o 91 obetiach, no historici upozorňujú, že obetí bolo oveľa viac. V tom čase bezprostredne po udalostiach enormne stúpol počet samovrážd – vo výsledku môžeme pripísať Krištáľovej noci až niekoľko stoviek obetí.

Aj následná reakcia nemeckej vlády na pogrom bola absurdná až cynická – nemeckí Židia museli platiť za spôsobené škody, či pozbierať črepiny z ulíc. Tie črepiny, podľa ktorých táto noc dostala aj svoje pomenovanie krištáľová.

Udalosť skrýva odkaz, ktorý je aj dnes veľmi aktuálny. Ničenie židovských objektov a majetku mali na svedomí bežní ľudia. Vznikol totiž efekt davu. Ak ľudia cítia, že nevôľa či dokonca nenávisť voči ktorejkoľvek skupine obyvateľstva je podporená oficiálnou mocou, atmosféra v spoločnosti sa vyhrocuje na všetkých jej úrovniach a môže prerásť do odvážnejších činov ako len pomaľovanie fasád domov. A toto je odkaz Krištáľovej noci, je mementom, nad ktorým sa je potrebné zamýšľať aj dnes.