Čriepky z komentárov na FB

Čriepky z komentárov na FB

Myslel som že máte pocit byť Slovákmi. Náboženstvo nemá nič spoločne s národným cítením, kedže ste nikdy nežili v Izraeli.

buď si Slovák alebo... Môžeš mať rómsky, jude, ukrajinský... pôvod, ale ak si sa narodil na Slovensku, tak si Slovák!!!

veď to taký ako vy, rozdúchavanie,chce mať všade výhody, a načo je to dobré???? Žiješ na Slovensku si Slovak!!! Nechceš byť Slovak tak je do Jeruzalema,keď si žid keď si Čech tak do čiech!!!!

Nepáči sa mi to. Človek sa musí vedieť rozhodnúť. Tak ako máme dve pohlavia, tak by si mal človek vybrať národnosť.

Po mame som žena, po otcovi muž. Mám mať dve pohlavia?

Podporím som Slovenskej a Českej národnosti tak to cítim a tak to bude

Nie je správne sedieť na dvoch stoličkách , preto má mať každý jednu národnosť

Asi by ste zmenili názor, keby ste žili v rodine, kde mama a otec majú rôzne národnosti a vyrástli s tým, že plynulo hovoríte viac ako jedným jazykom, dokonca aj keď to nebude ani hebrejský ani jiddish

Každý má svoje pocity, prečo sa nechceme pochopiť.

Prapodivná teorie. Jsem Čechoslovenka a basta, přestože už Československo neexistuje.Tatínek Čech,maminka Slovenka,žila jsem jak v Čechách tak na Slovensku.Oba státy mám ráda stejně a tak když se mě někdo v zahraničí ještě dnes zeptá odkud jsem-tak z Československa. Ten pocit mi nevezme nikdo, ani Vy, ani žádný zákon.Dle Vaší teorie neuznáváte ani zahraniční Slováky?Vždyť mají oficiální spolek,nebo ne?Nechápu, proč by někdo kdo žije na Slovensku a je Žid,Rusín,Němec... nemohl uvést obě národnosti.Mimo jiné - etnikum je společenství lidí, kteří sdílejí stejné hodnoty, historii, kulturu - tak s těmi Romy taky nemáte pravdu.

Vážený pane, velmi dobře si uvědomuji, co je občanství a co národnost.Národnost je totiž víceméně pocit.Je to respekt k tomu,čím se člověk cítí sám a čím je ovlivněn.Vy si totiž klidně můžete napsat do kolonky národnost - eskymák a nikdo nemá právo Vám to upřít.Jste asi velmi kovaný Slovák (s DNA narvanou italskými,tatarskými,bengálskými a bůhví jakými stopami - jako každý) když se nedokážete vžít do pocitu člověka, který je vychováván a vyrůstá v prostředí, kde na něj má vliv víc kultur, podnětů atd. Takže, pokud je někdo Žid a čerpá z historie,kultury svého národa a žije na Slovensku, ke kterému má taky vztah, proč by si nemohl uvést obě národnosti? A já jsem si vybrala tu českoslvenskou

Myslela som, že byť židom je príslušnosť k židovskemu náboženstvu. A môžeš byť národnosťou Slovák, Rus, Etiópčan, Američan...

Tak ako byť kresťanom môže byť človek akejkovek národnosti.

 

ked si Žid tak si Žid!! ked Maďar tak Maďar !! ked Slovak tak Slovak !! to co za vymýšľania teraz toto ??

všetky moje doterajšie predstavy a ľudskej hlúposti a obmedzenosti. Hovorím a tých "vzdelancoch", ktorí nemajú jasno v troch základných pojmoch (štátna príslušnosť - občianstvo, národná identita - národnosť, a vierovyznanie), ktoré budú dôležité pri nadchádzajúcom sčítaní obyvateľstva. Ide mi o expertov, ktorí vehementne a so suverenitou im vlastnou tvrdia, že každý, kto má slovenské občianstvo, je zároveň aj slovákom. Pre týchto géniov som pripravil niekoľko kontrolných otázok. Mojím cieľom je, aby som týchto zblúdilcov primäl k premýšľaniu, alebo aspoň k informovaniu sa napr. v googli, predtým, než pustia do sveta do neba voljaúcu somarinu, ktorou sa len zosmiešnia.

Teda pre tých, ktorí uvažujú podľa vyššie popísanej logiky:

1. Ak sa slovenský občan, slovák presťahuje do Rakúska a získa rakúske občianstvo, stane sa rakúšanom a prestane byť slovákom ?

2. Slováci, žijúci v súčasnosti v iných krajinách, napr slov. menšina v Maďarsku, majúca maďarské občianstvo, sú vlastne maďari ?

3. Vaši predkovia, ktorí počas tisc rokov žili na území Maďarského kráľovstva, (pardón, po vašom Uhorského) boli teda maďarmi (uhrami) a tak slováci vlastne ani neexistovali ?

4. Keď vzniklo Československo, dovtedy neexistujúci slováci sa z ničoho nič stali čechoslovákmi ?

5. Po vzniku Slovenskôho štátu sa títo čechoslováci na pár rokov stali slovákmi (a fašistami), a po vojne zase čechoslovákmi ?

6. Až po rozdelení Československa v roku 1992 ste sa konečne stali slovákmi ?

Nuž, tak ako, sme my maďari (a iné etniká), žijúci na slovensku slováci, alebo len slovenskí občania ?

p.s. pripomínam, že v mnohých, typicky prisťahovaleckých krajinách (USA, Kanada, Austrália) úrady evidujú len štátnu príslušnosť (nationality), pretože používajú len pojem "politický národ". Naproti tomu v Strednej Európe sa z pochopiteľných historických dôvodov rozlišuje a uznáva národ etnický.

 

Pekne vysvetlila rozdiel medzi štátnou príslušnosťou, v čom sa však podľa mňa mýli, je, že si národnú identitu môžeme vymieňať ako spodnú bielizeň. Samozrejme v praxi sa môže stať, že si človek raz za život identitu ZMENÍ (viackrá by to bol nonsens), ale v žiadnom prípade to nemôžeme považovať za pozitívum, pretože to znamená, že človek ku svojej pôvodnej identite nemal naozaj hlboký a vrelý vzťah, a s veľkou pravdepodobnosťou nebude celkom zžitý ani s identitou novou. Čiže, národná identita je preňho druhoradá.
Iná je situácia, a je to akceptovateľné, ak si človek k pôvodnej identite PRIDÁ ďalšiu. Bežné to je napr. u rómov, či židov, ktorí takto prežívajú už stáročia.
Ja osobne si neviem predstaviť žiadnú ďalšiu identitu, pretože na to nemám žiaden dôvod a prežíval by som to skôr ako schizofrénny stav.

 

Ak budú dve identity, tak druhú si dám ruskú. mám tam prezidenta ktorého si vážim!

Áno, o tom to je. Mnohé rodiny za socializmu stratili svoju prirodzenú kultúrnu identitu, pretože to nebolo prijateľné. Aj ja som si napísal dve národnosti. Slovenskú a židovskú. Prvú pre úctu k štátu, druhú pre úctu k predkom.

Som rada ze konecne sa hrdo priznavaju kde patria, ved bolo obdobie ze to mnohi tajili,vela uspechov im prajem

Myslel som že máte pocit byť Slovákmi. Náboženstvo nemá nič spoločne s národným cítením, kedže ste nikdy nežili v Izraeli.

Ja som zistil že som Rus, prečo ? Lebo nenávidím fašistov. Nemyslím na Kotlebovcov, myslím na aktuálne fašistické zoskupenie odporných svíň, ktoré sú schopné zabiť Vás aj s Vašimi deťmi.

to čo trepeš!?Veď sú obchody zo židovskou symbolikou v práci nosí kolega židovskú hviezdu na retiazke a nikto sa mu nesmejte ani ho neosocuje!!!Tak o čom trepeš?Či zasa treba iba židov dávať do povedomia ako v koncentrakoch?Nevravím že ich tam nezahynul milióny ale tak isto tam zahynuli milonyciganov slovákov Rusov partizánov ale spomína sa IBA židovský holokaust!Takže o čo vám ide?????

Bohatí židia poslali svojich súkmeňovcov do plynových komôr!A tera sú tak drzí,že chcú odškodnenie!☹️

A odkiaľ sú tí bohatí židia,ktorí ovládajú Svet?

neviem povedať čím to je, mám ale pocit každá ríša alebo civilizácia, ktorá dala do popredia jedného človeka vo pozícii B-ha, mala svoje dni spočítané (Babylon, Perzia, Egypt, Rím,... ). Prvé dve z 10 prikázaní sú azda najlepšou prevenciou ako zostať nohami na zemi.

..keď sa pozriem do rodokmena tak len pár generácií dozadu by som musela písať, židovská po ženskom rode, mužská línia Nemecka, Maďarska,
Budem sa Hlásiť asik Ruskej vďaka nej sme vôbec tu. Obcanom a srdcom som ale Slovák. ♥️
Národnosť mam Maďarsku po rodičoch ako ju majú aj oni. MENIŤ JE Poprieť svojich rodičov.
 
a sociku sa hlavne nijaká "identita" neriešila. V tomto smere ma vedia pobaviť údajne "ľavicoví" konzervabanskí xenofóbovia, ktorí keby sa so svojimi rasistickými sprostosťami vytasili za sociku, tak by im bolo dôrazne pripomenuté, čo znamená slovné spojenie proletársky internacionalizmus.
V tom by som videl aj "príčinu" údajnej "straty" akejsi "prirodzenej" a ešte "kultúrnej" akože "identity" - proste to každému bolo asi tak na dve veci. Neriešilo sa.
(A teraz si predstavte, že ste zo šľachtického rodu a máte predkov od Poliakov cez Rumunov s maďarsky vyzerajúcim priezviskom, kde si reálnu etnicitu môžete iba tipnúť, samozrejme v rámci Uhorska sa nejaký ten Maďar a Nemec vždy vyskytnú, podobne ako Čech či Moravan [pričom moravská identita je quite tricky, keďže podľa Jána Stanislava siahajú slovenské dialekty na Z po Znojmo a na SZ po hranicu Hané] a drvivá väčšina predkov sa nachádzala v páse od Turca po Zvolen, neskôr sa sťahujúc - sledujúc líniu kúrií - na Považie. Reálna identita? Natio Hungarica. Ale v zmysle politického národa, nie etnicity. Tú proste nemáte, resp. zvolíte si ako je vám komfortné, ak to po vás nejaký formulár chce.)
"Úcta k štátu" pobavila. Ja mám celkove nesmierny problém s akousi "povinnou" alebo dokonca "nútenou" "úctou", keďže mi príde prirodzené sa správať k objektom okolo seba podľa hesla "aký požičaj, taký vráť" a keďže tento štát je bordel, moja "oddanosť" bordelu tomu zodpovedá. To isté sa aplikuje na predstavy všetkých "povinných" "úct". S pojmom "úcta" mám problém tiež. Je to vraj akési posieranie sa z kohosi/čohosi. Lenže to, aby som sa z niekoho posral, si dotyčný musí ťažko zaslúžiť. A to sa ešte nikdy nestalo.
 
... V mnohom s tebou súhlasím, s týmto tvrdením však nie:" Tú proste nemáte, resp. zvolíte si ako je vám komfortné,"
Nejde a komfort, ale o vnútorné presvädčenie a citovú spriaznenosť s nejakou kultúrou a jazkykom.
Komfortné bolo za socíka vstupovať do strany !!!
 
Citujem ťa:",ale som proti ,aby niekto na úkor rasy alebo náboženstva znevýhodňoval slovenský národ ."
Ako to vídíš, čím je slovenský národ znevýhodňovaný, keď si niekto volí inú národnosť, nedajbože vieru. O čo prídeš, tým, že ja som maďar, ako sa ťa to dotýka ?