CHANUKA NA SLOVENSKU: AKO SA OSLAVOVALO V BRATISLAVE, DUNAJSKEJ STREDE A KOŠICIACH

CHANUKA NA SLOVENSKU: AKO SA OSLAVOVALO V BRATISLAVE, DUNAJSKEJ STREDE A KOŠICIACH

Tri chanukové oslavy, ktoré sa v prvej polovici osemdňového sviatku konali v troch slovenských mestách, sa niesli v duchu harmónie a porozumenia. Prinášame vám chronologický prehľad prvých podujatí, ktoré prebehli v Bratislave, Dunajskej Strede a Košiciach.

* Chanuka na Rybnom námestí

Šišky a latkes už tradične prevoňali Rybné námestie v Bratislave v prvý večer sviatku svetiel.  Na verejné zapaľovanie svietnika sa prišli pozrieť asi dve stovky ľudí. Podujatie v nezvykle teplý decembrový deň príhovorom otvoril predseda ŽNO Bratislava, Egon Gál, reč predniesli aj primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal a izraelský veľvyslanec Alexander Ben Zvi. Prvú sviečku na chanukiji zapálil rabín Baruch Myers. 

* Chanuka v Dunajskej Strede

V Dunajskej Strede sa zišlo približne 120 členov komunít z Galanty, Nových Zámkov, Trenčína, Nitry, Komárna, Dunajskej Stredy a  Gyoru.  Každú komunitu reprezentovala vlastná chaunkija, na ktorej obce paralelne zapálili druhú sviečku.  Potom už odzneli  typické židovské a chanukové piesne v podaní  obľúbených Pressburger Klezmer Band.  Ani na tejto oslave hostia neodolali čaru kalorických sviatočných dobrôt - podávali sa kóšer latkes a šišky.

* Chanuka v hoteli Devín

Vo štvrtok sa v bratislavskom hoteli Devín konala spoločná chanuková oslava Izraelského veľvyslanectva a ÚZ ŽNO. Stretnutie si nenechalo ujsť 120 osobností, medzi nimi aj zástupca vlády  - minister zdravotníctva.  Prítomným sa na úvod  prihovorili izraelský ambasádor Alexander Ben Zvi a  predseda ÚZ ŽNO Igor Rintel. Podujatie malo aj svoj emotívny moment, keď sviečky na chanukiji zapálili  ľudia rôzneho vierovyznania: honorárny konzul Azerbajdžanu Džalal Gasymov, biskup  Reformovanej cirkvi Láslo Fazekaz a  primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Ceremóniu zapaľovania svetielok viedol bratislavský rabín Miša Kapustin.

* Chanuka v Košiciach

V metropole východu sa na oslavy tešili troška dlhšie, konali sa tam iba tento víkend. Vystúpenie najmenších, klezmerová hudba, príhovor izraelského veľvyslanca  - aj v Košiciach strávilo spoločne zhruba 70 hostí príjemné sviatočné chvíle (foto)

(Koll)

CHANUKA NA SLOVENSKU: AKO SA OSLAVOVALO V BRATISLAVE, DUNAJSKEJ STREDE A KOŠICIACH