BRUSEL - BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA A PRÁZDNE SYNAGÓGY

BRUSEL - BEZPEČNOSTNÉ OPATRENIA A PRÁZDNE SYNAGÓGY

Židovská komunita v belgickom hlavnom meste má za sebou intenzívny víkend. V reakcii na hrozbu teroru  obklopili počas piatku a soboty židovské inštitúcie desiatky vojakov a aj keď synagógy ostali otvorené, mnohí kongregranti mali strach navštíviť ich a radšej sa modlili doma. 

Belgický šéfrabín  Avraham Guigui vníma zvýšené bezpečnostné opatrenia v dôsledku parížskeho teroru ako "kapituláciu pred džihádistami" a nie je sso situáciou spokojný. Podľa neho sa atmosféra v belgickej komunite (má okolo 42 000 členov) od útoku na židovské múzeum v máji 2014 výrazne zmenila a opatrenia ako zatváranie škôl jej nepomáhajajú.  

Podľa neho bezpečnostné opatrenia (foto z Antwerp) ďalšiemu útoku nezabránia a pre izraelský portál Ynet konštatoval: "Niekto, kto chce ublížiť, to urobí bez ohľadu na opatrenia. Bezpečnosť nezabránila udalostiam vo Francúzsku a nezabránila ani tomu, čo sa skoro stalo tu."

Počas tohto víkendu zavreli  z obavy pred útokmi  na jeden deň aj belgickú židovskú rozhlasovú stanicu Radio Judaica, ktoré už v krajine vysiela 35 rokov. Rabín Guigui pre Ynet hovorí: "Je to prvé židovské rádio, ktoré kedy v Európe vysielalo. Jeho riaditeľ, Morris Blibaum, mi so slzami v očiach povedal, že bol prinútený zavrieť stanicu prvýkrát v dejinách. Myslím, že je to kastrofa. Takto sa podriaďujeme vôli džihádistov."