BIBI BUDE ZREJME ZNOVU PREMIÉROM IZRAELA

BIBI BUDE ZREJME ZNOVU PREMIÉROM IZRAELA

Pravicová strana Likud a jej pravicoví spojenci získali v utorkových predčasných voľbách v Izraeli zrejme 65-67 mandátov v 120-člennom parlamente. Vyplýva to zo sčítania všetkých odovzdaných hlasov. Oficiálne výsledky však budú známe až vo štvrtok večer.

Benjamin Netanjahu zrejme opäť získa poverenie na zostavenie pravicovej vlády. Bibi (69) by sa tak mohol aj napriek obvineniam z korupcie stať ešte tento rok najdlhšie slúžiacim izraelským premiérom. 

Už z prvých odhadov zverejnených v utorok krátko po zatvorení volebných miestností vyplývalo, že výsledky parlamentných volieb v Izraeli budú veľmi tesné. Netanjahu i jeho hlavný súper Benny Ganc - líder strany Modrobieli - sa krátko po zatvorení volebných miestností označili za víťazov volieb.

Netanjahu v príhovore k svojim priaznivcom vyhlásil, že už začal rokovať s pravicovými stranami. Uviedol, že ich lídri mu sľúbili, že prezidentovi Izraela Reuvenovi Rivlinovi odporučia poveriť zostavovaním koaličnej vlády práve šéfa strany Likud.

Ganc zasa avizoval, že vytvorí "vládu národného zmierenia". Dodal tiež: "Možno budeme noví, ale nie naivní". Podľa neho voľby ukázali, že "naša spoločnosť si vybrala jednotu".

Pôvodne sa parlamentné voľby v Izraeli mali konať až v novembri tohto roku. Vlani v decembri sa však vládnuca koalícia dohodla na vypísaní predčasných volieb. Predchádzala tomu koaličná kríza, ktorú vyvolal spor o zákone o výnimkách z povinnej vojenskej služby pre ultraortodoxných Židov.

msz