BERLÍN A KOLÍN - DVA ANTISEMITSKÉ ÚTOKY ZA JEDEN DEŇ

BERLÍN A KOLÍN - DVA ANTISEMITSKÉ ÚTOKY ZA JEDEN DEŇ

 V nemeckých metropolách Berlín a Kolín došlo počas jediného dňa k dvom antisemitským útokom - v oboch prípadoch boli obeťami turisti.

V sobotu večer sa terčom stal americký  návštevník Kolína. Ako informujú nemecké médiá, k útoku došlo na kolínskej hlavnej železničnej stanici. 37 ročný muž sa ponáhľal na svoj vlak, nevedel však nájsť príslušné nástupište. Okolo 23:30 preto oslovil skupinu mládežníkov, aby mu poradili, ako sa najrýchlejšie dostať k jeho vagónu.  Oslovení mládežníci, ktorí mali podľa polície vyholené hlavy a čierno bielo červené tričká, na muža okamžite zaútočili, zhodili ho na zem a začali ho prehľadávať. Keď objavili retiazku s Dávidovou hviezdou, začali kričať "židovský bastard". Zbili ho, ukradli mu peňaženku a cestovné doklady. Potom utiekli. 

V berlínskej štvrti Moabit prepadlo päť mládežníkov  francúzsku turistku. 22-ročná žena kráčala po námestí Únie a telefonovala po hebrejsky. Mládežníci rozoznali hebrejčinu a oslovili ju. Keďže žena nerozumela ich otázke, najprv nereagovala.  Rozumela len, keď ju jeden z mužov označil za "Izraelčanku"- jeden zo skupiny ju odzadu uchopil a vytrhol jej telefón, skupina s ním potom utiekla. 

Tak kolínsky, ako aj berlínsky prípad vyšetruje polícia.

(Koll)