Auto na vodný pohon? Áno. Vďaka izraelskej technológii

Auto na vodný pohon?  Áno. Vďaka izraelskej technológii

Izraelsko-austrálsky startup, Electriq-Global, vyvíja novú palivovú technológiu, ktorá extrahuje vodík z vody a premieňa ju na elektrickú energiu na pohon vozidla, uvádza izraelský portál  Israel21C.

Použitie vodíka na pohon motorov nevymyslel Electric-Global. Už dnes vodíkové palivové články využívajúce stlačený vodík v plynnom skupenstve konkurujú lítiovo-iónovým batériám známym z vozidiel Tesla. Rozdiel riešenia spoločnosti Electriq-Global spočíva v tom, že čerpá vodík z paliva zloženého z vody, a to až 60 percentami.

V novom systéme kvapalné palivo zreaguje s katalyzátorom, čím sa uvoľňuje vodík. Výhodou systému je to, že vyhorené palivo sa nestráca. Bude sa recyklovať, opäť obohacovať o vodík, čím vznikne úsporný uzavretý cyklus jeho využitia.

Izraelské ministerstvo dopravy plánuje finančne podporiť výstavbu prvého strediska na recykláciu vodíkového paliva. Hovorca Electriq-Globalu v tlačovej správe uviedol, že celý proces je bezpečný, nehorľavý, prenosný – a predovšetkým umožňuje vyrábať vozidlá s nulovými emisiami.

Ako sa však presadiť na trhu?  Nové technologické riešenie ponúka väčší dojazd a rýchlejšie plnenie nádrže. Vozidlo poháňané technológiou na báze vodíka prejde až 1 000 km na jednu plnú nádrž, zatiaľ čo špičková Tesla musí byť dobíjaná po 400 km. Naviac, tankovanie bude trvať len päť minút.

Vďaka týmto sľubným parametrom sa vozidlo na vodíkový pohon priblížilo komfortu súčasných benzínových vozidiel. Určite zaváži i skutočnosť, že palivo by malo stáť iba polovicu toho, čo spotrebitelia dnes platia za bezolovnatý benzín. Electriq-Global predstavila túto inovatívnu technológiu na samite EcoMotion 2018 o inteligentnej mobilite v Tel Avive. Sériová výroba je naplánovaná na rok 2022.

Zdroj: www.lemondejuif.info