Aron Grünhut - slávnostné odhalenie plakety v Bratislave

Aron Grünhut - slávnostné odhalenie plakety v Bratislave

Dňa 7. októbra 2015 sa v Bratislave uskutočnilo slávnostné odhalenie pamätnej tabule záchrancovi Židov a bratislavskému patriotovi Aronovi Grünhutovi (1895-1974). Podujatie zorganizoval Ateliér 007 v súčinnosti s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí.

Na slávnostnom akte sa zúčastnil minister kultúry Marek Maďarič, prítomný bol aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Igor Slobodník, zástupcovia diplomatického zboru v SR na čele s veľvyslancom štátu Izrael Alexandrom Ben-Zvim, námestníčka primátora hl. mesta Bratislavy Iveta Plšeková, vedúci predstavitelia samosprávy, ako aj funkcionári bratislavskej židovskej náboženskej obce. Na podujatí bolo prítomných viac ako 150 ľudí. Akciu spravodajsky pokrývala Slovenská televízia, TV JOJ, denník Pravda a tlačové agentúry Tasr a Sita.  

Tabuľa bola umiestnená na dom na Heydukovej ulici, v ktorom A. Grünhut býval. Odtiaľ organizoval všetky dôležité záchranné akcie. Zorganizoval napríklad masový útek vyše 1300 ľudí do vtedajšej Palestíny. Zaslúžil sa tiež o zastavenie deportácií, zabezpečil úkryty pre rasovo prenasledovaných Židov a ďalším tisíckam pomohol utiecť. Po komunistickom prevrate odišiel do Izraela. Odtiaľ bojoval za záchranu židovského kultúrneho dedičstva v rodnom meste. Aj vďaka nemu sa podarilo zachrániť ortodoxný židovský cintorín pred likvidáciou.  Spolufinancoval tiež projekt výstavby novej ješivy a synagógy v Jeruzaleme, ktorá dostala názov Pressburg. Ješiva pokračuje v tradícii najstaršej bratislavskej židovskej školy preslávenej rabínom Chatamom Soferom.

Pamätná tabuľa, ktorej autorom je akad. maliar Vladimír Chovan, pripomenie Bratislavčanom, ale aj zahraničným návštevníkom, významnú osobnosť Bratislavy medzivojnového obdobia. Odhalením tabule príde k oživeniu Arona Grünhuta a jeho unikátnych záchranných akcií. Tabuľa tiež prispeje k tomu, aby sa na jeho meno nikdy nezabudlo.    

Aron Grünhut - slávnostné odhalenie plakety v Bratislave
Aron Grünhut - slávnostné odhalenie plakety v Bratislave