AKTUÁLNE Z ČIECH: PIETNE PODUJATIA A VEĽKÁ KONFERENCIA O ANTISEMITIZME NA PRAŽSKOM HRADE

AKTUÁLNE Z ČIECH: PIETNE PODUJATIA A VEĽKÁ KONFERENCIA O ANTISEMITIZME  NA PRAŽSKOM HRADE

Prezidenti Andrej Kiska a  Miloš Zeman včera v pamätníku  Terezín položili spoločný "československý" veniec obetiam holokaustu. Deň pred sedemdesiatym výročím oslobodenia Osvienčimu tak týmto gestom pripomenuli, že Terezín je symbolom československého utrpenia.

Po pietnom akte navštívili obaja štátnici Múzeum geta, ktoré je súčasťou Pamätníku  Terezín. Prezreli si stálu expozíciu z roku 1991 Terezín v takzvaném konečném řešení židovské otázky 1941–1945.

Včerajšieho programu v Terezíne sa zúčastňovala aj delegácia zo Slovenska (ministri Maďarič, Pellegrini, za NR SR poslanec Miroslav Číž) a ÚZ ŽNO reprezentoval predseda Igor Rintel. 

Po skončení spomienkovej akcie v pamätníku Terezín sa prezidenti aj delegácie vrátili do Prahy, kde  paralelne   prebieha na pražskom hrade konferencia "Let my people live".  Konferenciu s veľkou medzinárodnou účasťou otvorili včera, v pondelok, príhovorom predsedu Európskeho židovského kongresu, Moše Kantora.

Kantor vo svojej obsažnej reči vyzval európske úrady k "dramatickému zvýšeniu bezpečnosti" židovských obyvateľov na starom kontinente.  Okrem iného dúfa vo vytvorenie  postu zvláštneho európskeho vyslanca pre  otázky antisemitismu. Český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý sa spolu s ďalšími poprednými českými politikmi konferencie zúčastňuje, vznik tohoto postu podporil. Šéfka diplomacie EÚ, Federica Mogheriniová, zatiaľ sľúbila, že návrh zváži. 

Ako nás informoval Richard Duda, ktorý sa fóra zúčastňuje za Slovensko, diskusia v priebehu prvého dňa bola živá, polemická a miestami mala pomerne búrlivý priebeh.

Dnes, v utorok, odznel na Pražskom hrade príhovor prezidenta Miloša Zemana, v ktorom konštatoval, že na boj s terorizmom upravenie legislatívy nestačí a bude nutné posilnenie zbrojenia, varoval pred možným "superholokaustom". "S teroristami sa nevyjednáva, s teroristami sa bojuje." zdôraznil Zeman.

Podujatia v Prahe a Terezíne pri príležitosti  70. výročia oslobodenia Osvienčimu budú pokračovať aj dnes.

Viac o ďalšom priebehu podujatí, o prejave prezidenta Zemana a videoukážku z jeho vystúpenia nájdete tu:

http://zpravy.idnes.cz/zeman-vyzval-k-vojenske-akci-vsech-clenu-rb-osn-p...