AJ HLAVNÉ MESTO IZRAELA MÁ SVOJ DEŇ

AJ HLAVNÉ MESTO IZRAELA MÁ SVOJ DEŇ

Desaťtisíce ľudí sa v nedeľu popoludní zúčastnili na slávnostnom sprievode ulicami starého Jeruzalema. Oslávili tak Deň Jeruzalema, ktorý pripomína izraelské vrátnie východnej časti mesta z roku 1967.

Tradičný "Pochod zástav" cez jeruzalemské Staré mesto, sa konal za prísnych bezpečnostných opatrení. V uliciach hliadkovalo asi 3000 izraelských policajtov.

Opatrenia boli ešte prísnejšie než zvyčajne vzhľadom na potýčky medzi moslimskými veriacimi a izraelskou políciou, ktoré vypukli v nedeľu predpoludním na jeruzalemskej Chrámovej hore.

Izraelský štátny sviatok Deň Jeruzalema (Jom Jerušalajim), oslavujúci zjednotenie mesta spred 52 rokov, sa tento rok totiž zhruba prekrýva s koncom moslimského posvätného pôstneho mesiaca ramadán. Izrael obsadil jeruzalemské Staré mesto v rámci šesťdňovej vojny z roku 1967.

Sprievod k Dňu Jeruzalema sa zaobišiel bez násilností. Zúčastnili sa ho z veľkej časti mladí ľudia, študenti náboženských a ďalších škôl, ktorí oslavovali židovský sviatok radostným spevom a tancom.

Oslavy vyvrcholili vo večerných hodinách koncertom amerického speváka židovských piesní Bennyho Friedmana, ktorý sa konal na námestí pri Múre nárekov. 

Dni Jeruzalema si pripomenuli aj v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Akciu zorganizovala kresťanská organizácia ICEJ. 

msz