500 ročnú Tóru pred nacistami ukryl imám

500 ročnú Tóru pred nacistami ukryl imám

Zvitok Tóry na fotografii uzrel svetlo sveta v Španielsku v 14. alebo 15. storočí, ale to bol iba začiatok ...

V istej chvíli dorazila do slávnej synagógy Kahal Shalom na ostrove Rhodos, ktorá je dnes najstaršou činnou synagógou v Grécku. Pravdepodobne ju tam priniesli židovskí vyhnanci zo Španielska alebo ich potomkovia a dobre bola uschovaná v synagóge už od jej založenia v roku 1593.

Prvé dôkazy o sefardsko-židovskej prítomnosti na Rodose siahajú do osmanského obdobia, ktoré sa začalo dobytím ostrova v roku 1522.

Po stovky rokov členovia rhodskej židovskej komunity čítali práve z tohto zvitku. Komunita prosperovala a dokonca v 20. rokoch 20. storočia bola štvrtina obyvateľov mesta Rhodos židovská. Všetko sa skončilo dobytím ostrova nacistami a deportáciami Židov z ostrova do Osvienčimu v júli 1944.

Iba pár dní pred deportáciou sa členom komunity schopní prepašovať zvitok zo synagógy a umiestniť ho do úschovy rodského muftiho - šejka Sulejmana Kasilogloua. Muftí ukryl Tóru pod kazateľnicou mešity Murad Reis, kam by sa nacistom nikdy nenapadlo sa pozrieť.

1 673 Židov z Rhodosu skončilo v Osvienčime. Všetci tam prišli o život. Selahattin Ülkümen, turecký generálny konzul na ostrove ich zachránil okolo 50 vyhlásením, že sú tureckými občanmi. Zachránil im tým život.

Po skončení druhej svetovej vojny bol zvitok Tóry vrátený tým niekoľkým prežívajúcim členom komunity.

V júni 1999 zvitok uložila v Národnej izraelskej knižnici Jacqueline Benatar a jej sestra Miriam Pimienta-Benatar, na pamiatku ich rodičov - rhodských Židov a a vyjadrili tým tiež vďaku rhodskej moslimskej komunite.