2014: NAJNEBEZPEČNEJŠIA KRAJINA NA SVETE PRE ŽIDOV JE FRANCÚZSKO

2014: NAJNEBEZPEČNEJŠIA KRAJINA NA SVETE PRE ŽIDOV JE FRANCÚZSKO

Podľa správy, ktorú včera, v nedeľu, predložil izraelskej vláde minister Naftali Bennett, bolo Francúzsko v roku 2014 v kontexte sveta najnebezpečnejšou krajinou pre Židov. Súvisí to s počtom antisemitských útokov, ktoré sa za 12 mesiacov v krajine udiali.

Ako informujú noviny The Jerusalem Post, včera prezentovanú štúdiu vypracovalo Ministerstvo pre Jeruzalem a diaspóru v spolupráci s Koordinačným fórom pre boj s antisemitizmom. Podľa správy antisemitské incidenty vo Francúzskudosiahli doteraz nebývalých rozmerov: oproti  roku 2013 narástli o 100 percent. Aj keď Židia tvoria v krajine menej ako jedno percento celkovej populácie,  boli terčami v polovičke všetkých rasistických útokov v krajine.

V skúmanom roku zaznamenali vo Francúzsku okolo 1000 antisemitských atakov, vrátane desiatok bitiek a fyzických napadnutí. Počas konfliktu v Gaze v júli a auguste potom útoky narástli v porovnaní s minulým rokom o neuveriteľných 400 percent. 

Minister Bennett správu okomentoval: "Starý antisemitizmus, ktorý spracúva známe stereotypy o svetovom židovskom sprisahaní, sa skombinoval s kampaňou na delegitimizáciu Izraela. Radikálny Islam pritom tvorí most medzi oboma týmito rasistickými ideológiami. Používajú každú aspoň trochu zvrátenú výhovorku na dosiahnutie svojho cieľa - zničenie Izraela a židovského národa." 

Na začiatku zasadania vlády premiér Netanjahu v nedeľu zdôraznil,  že vlády na celom svete musia proti antisemitizmu zakročiť ráznejšie.  "Dejiny nám už ukázali, že násilie, ktoré sa začína pri Židoch, nekončí Židmi."  Rozšíri sa podľa neho  ako lesný požiar aj na zvyšok spoločnosti.