Livia Bitton Jackson. Už 24.11. , v Artfore, na Kozej v Bratislave

Livia Bitton Jackson. Už 24.11. na Kozej

My, Slováci, si svojich hrdých svedkov nedávnej histórie veľmi nevážime. Keby sme ozaj stáli za reč, Livia Bitton Jackson by bola budúci týžeň na predných stránkach novín. Prečo? Pretože táto izraelsko-americká dáma je pôvodom zo Šamorína, napísala niekoľko výnimočných kníh o svojom výnimočnom osude a prichádza na Slovensko.

Pri príležitosti toho, že jej v Artfore vychádza kniha Mosty nádeje, navštívi Livia Bitton Jackson Bratislavu. V kníhkupectve na Kozej sa predstvaví vo štvrtok 24.11. o 19,30.

Kniha Mosty nádeje je určite lahôdka pre všetkých, ktorí majú radi priamych svedkov povojnovej Bratislavy a Slovenska vôbec, tej autentickej atmosféry čias, ktoré si už nikto, kto to nezažil, nevie predstaviť. Určite sa kniha dá zaradiť k tým najlepším svedectvám tohto typu a je o to zaujímavejšia, že si nespomínam ani na jednu z kníh, ktorá by mala za hrdinku židovské dievča medzi pätnástym a dvadsiatym rokom života, ktoré sa vráti z koncentračného tábora a bez akýchkoľvek sebaľútostivých pocitov sa odvážne a dychtivo vrhá do života.

Knihu odporúčam každému, kto ani nedýchal pri spomienkach Žo Langerovej, Jána Roznera, Lea Kohúta, Agneše Kalinovej a iných...

Livia Bitton Jackson dopĺňa túto mozaiku. Kniha je aj dobrým štartovacím motorom zvlášť pre mladých ľudí - od 15 do 20 rokov. To, čo sa v nej dozviete, vám žiadna učiteľka nepovie a žiadna kniha dejepisu nedá.

Je málo takých, ktorí nám môžu zodpovedne tvrdiť, čo sa deje s ľuďmi, keď sa svet zblázni a ako si zachrániť sám seba. Vidieť madam Liviu Bitton Jackson naživot, je určite jednou z týchto vzácnych možností.